петак, 13. септембар 2013.

Sve je samo šou biznis

Uskoro se navršava 40 godina od tzv. "Bitke polova", spektakularnog meča između vremešnog i kontraverznog pobednika turnira u Vimbldonu 1939. godine, Bobija Rigsa
http://en.wikipedia.org/wiki/Bobby_Riggs i Bili Džin King http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Jean_King.


The Colbert Report
Get More: Colbert Report Full Episodes,Video Archive



Bobi Rigs, već duboko u penziji, šampion Vimbldona iz 1939. godine, u intervjuu magazinu „Time“ rekao je da ga sa 55 godina, ni jedna teniska šampionka ne bi pobedila. Usledila je žestoka rasprava ne samo u sportskoj javnosti, a 1972. godine Rigs je pobedio prvu teniserku sveta, Margaret Kort u Kaliforniji, u dva seta.
Bili Džin King je želela drugi meč. U Hjustonu, u američkoj državi Teksas, više od 20 hiljada ljudi pratilo je „Bitku šampiona“, koju su svetski mediji preimenovali u „Borbu polova“, a imala je nagradni fond veći od samog Vimbldona…
King je pobedila u meču u kojem je pristala da se igra u tri dobijena seta (6:4, 6:3, 6:3),

Pomenuti spektakl bio je svojevrsna reklama za novu asosijaciju WTA I uvod u potpunu profesionalizaciju ženskog tenisa. Do dan danas nisu rasvetljeni svi aspekti pomenutog meča, a nije mali broj onih koji tvrde da je sve bilo inscenirano i nameštano. Pominju se i kladionice,kao i pripadnici organizovanog kriminala, koji su oduvek imali razgranate poslove u sferi profesionalnog sporta.




уторак, 10. септембар 2013.

Новак није смео да победи Надала у Њујорку ?

Модерни професионални тенис није толико искомпромитован као бициклизам, али с времена на време веома чудне епизоде указују на то да и у спорту који је некада имао репутацију џентлменског, има много тога што се коси са етичким и моралним нормама.
Јавност више не изненађују ни одлуке појединих тенисера и тенисерки који се на врхунцу каријере одлучују за одлазак у превремену спортску пензију. Шарена лажа професионалног циркуса је заводљива и непрестано се регрутују на стотине најмлађих који у жељи да постану део добро плаћене тениске елите и уз ангажман и подршку сопствених родитеља крећу у гладијаторску авантуру са крајње неизвесним исходом.


Трновити пут до славе и новца прате и искушења и трауме са којима се тешко носе и најчвршћи карактери. Таленат и атлетске предиспозиције само су један део приче. Све остало је везано за лобирање, селекцију и протежирање у оквирима тениских савеза, клубова,професионалних кампова и уопште све оно што је везано за менаџерски аспект ове проблематике.

Савремени свет и утицај крупног капитала који се форсира преко масовних медија пресудно утичу и на формирање свести публике и замагљивање свих негативних аспеката овако схваћеног професионализма. Све су гласнији они који са правом постављају незгодна питања о позадини "блиставих" појединих шампиона у најразличитијим спортским гранама.
http://tennishasasteroidproblem.blogspot.com/2011/02/curious-case-of-rafael-nadal.html

Очигледно је да се у припреми овако великих маркетиншких манифестација обилато користе и методи својствени психолошком рату, па зато и не чуди (не)намерни гаф АТП-а који нас је унапред препарирао за коначни исход њујоршког финала.